Akira Kurosawa jest jednym z...
Książki i podręczniki poświęcone historii Japonii
Pasjonująca podróż do dziewiętnastowiecznej Japonii. Autorka była świadkiem zmian zachodzących w epoce Meiji i na podstawie własnych obserwacji lub informacji uzyskiwanych od osób z jej bliskiego otoczenia, kompleksowo i szczegółowo opisuje różne aspekty życia japońskich kobiet.
Trzy młode Japonki w podróży zmieniającej życie U schyłku XIX wieku, po długim okresie izolacji, Japonia otworzyła się na wpływy Zachodu. W 1871 roku do Stanów Zjednoczonych wysłano grupę japońskich dziewcząt z misją poznania obcej kultury, by po powrocie mogły przysłużyć się modernizacji ojczyzny.
Nieznana historia o japońskim Schindlerze, konsulu Chiune Sugiharze, który w czasie II wojny światowej, od lipca do sierpnia 1940 roku wystawił w swojej placówce dyplomatycznej w Kownie ponad 2000 wiz życia. Uratowały one przed zagładą kilka tysięcy Żydów, polskich uchodźców.
Niewiele o nim wiadomo poza tym, że faktycznie istniał. Wskutek zbiegu okoliczności stanął przed obliczem najpotężniejszego człowieka w kraju, Ody Nobunagi, i został członkiem jego straży przybocznej. Towarzyszył mu u szczytu jego sławy i osiągnięć militarnych, a potem w upadku i tragicznej śmierci. Przeszedł do historii jako Yasuke, pierwszy Afrykanin...
Jedyne w swoim rodzaju, unikalne w świecie opracowanie, przedstawiające herby samurajskie (kamon, mon), wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia, nazwą i krótką historią każdego rodu.
Broszura informacyjna o Japonii, wydana w Polsce w 1904 rok. Był to przekład z języka rosyjskiego. Zachowano oryginalną pisownię.
Książka omawia historię dwóch najważniejszych samorządnych miast handlowych Japonii – Hakaty i Sakai – oraz przedstawia charakterystykę i etos elit kupieckich stojących na ich czele w drugiej połowie XVI w.
Niniejsza książka jest pierwszym całościowym opracowaniem dziejów Okinawy w języku polskim. Stanowi zarazem uzupełnienie historii Japonii, proponując spojrzenie na nią z perspektywy jej peryferiów geograficznych, społecznych i kulturowych.
Książka śledzi najważniejsze elementy składające się na ethos samurajski, analizuje sprzeczne niekiedy poglądy samych samurajów na własną rolę i pozycję w społeczeństwie, a także ukazuje, w jaki sposób zaistniał on w XX wieku – jako narzędzie wojennej propagandy oraz popularny temat w kulturze masowej.
Czytelnik znajdzie tu pełne i wszechstronne informacje zarówno z zakresu historii politycznej i gospodarczej, jak i historii kultury.