Książki i podręczniki poświęcone historii Japonii
Seppuku, inaczej zwane harakiri, uznano oficjalnie za karę śmierci, której przywilej odbycia mieli wyłącznie samurajowie. Autorka opisuje cały proces normatywizacji zwyczaju seppuku, przy okazji otwierając przed czytelnikiem też inne tajemnice Japonii. Sięgając po tę książkę, czytelnik będzie obserwował, jak przez wieki kształtowała się kultura tego kraju.
Przygotuj pyszne i pożywne kociołki z mięsem kurczaka lub wołowiną. Urządź własne temaki party, oczaruj znajomych stołem z oden. Naucz się przygotowywać idealnego tonkatsu i zwiń swoją pierwszą wielką rolkę sushi.
Autobiografia córki wysokiej rangi samuraja to opowieść o końcu pewnej epoki i początku nowej. O Japonii na przełomie XIX i XX wieku, zderzeniu kultur japońskiej i amerykańskiej, ale i o rzeczach tak uniwersalnych jak ideały i ich miejsce w życiu człowieka.
Nieznana historia o japońskim Schindlerze, konsulu Chiune Sugiharze, który w czasie II wojny światowej, od lipca do sierpnia 1940 roku wystawił w swojej placówce dyplomatycznej w Kownie ponad 2000 wiz życia. Uratowały one przed zagładą kilka tysięcy Żydów, polskich uchodźców.
Historia samurajów to opowieść o walkach, intrygach, zdradach, żądzy władzy, fanatyzmie naznaczonym fetyszyzacją miecza, bratobójstwach, perwersjach seksualnych. Ale to także historia duchowości, szczególnej estetyki i... szczodrego miłosierdzia.
Niewiele o nim wiadomo poza tym, że faktycznie istniał. Wskutek zbiegu okoliczności stanął przed obliczem najpotężniejszego człowieka w kraju, Ody Nobunagi, i został członkiem jego straży przybocznej. Towarzyszył mu u szczytu jego sławy i osiągnięć militarnych, a potem w upadku i tragicznej śmierci. Przeszedł do historii jako Yasuke, pierwszy Afrykanin...
Jedyne w swoim rodzaju, unikalne w świecie opracowanie, przedstawiające herby samurajskie (kamon, mon), wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia, nazwą i krótką historią każdego rodu.
Broszura informacyjna o Japonii, wydana w Polsce w 1904 rok. Był to przekład z języka rosyjskiego. Zachowano oryginalną pisownię.
Teksty składające się na niniejsze opracowanie, powstały w dużej części na bazie referatów, wygłoszonych podczas konferencji „Kultura i realia społeczne okresu Showa (1926-1989)”, zorganizowanej przez Katedrę Japonistyki Wydziału Orientalistycznego w październiku 2016 roku w ramach X Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim.
Książka omawia historię dwóch najważniejszych samorządnych miast handlowych Japonii – Hakaty i Sakai – oraz przedstawia charakterystykę i etos elit kupieckich stojących na ich czele w drugiej połowie XVI w.
Niniejsza książka jest pierwszym całościowym opracowaniem dziejów Okinawy w języku polskim. Stanowi zarazem uzupełnienie historii Japonii, proponując spojrzenie na nią z perspektywy jej peryferiów geograficznych, społecznych i kulturowych.
Książka śledzi najważniejsze elementy składające się na ethos samurajski, analizuje sprzeczne niekiedy poglądy samych samurajów na własną rolę i pozycję w społeczeństwie, a także ukazuje, w jaki sposób zaistniał on w XX wieku – jako narzędzie wojennej propagandy oraz popularny temat w kulturze masowej.