Reportaże z Japonii
Lorenzo Colantoni zabiera nas w podróż po mniej znanej Japonii, od gór wokół dawnej cesarskiej stolicy Nara po nadmorskie miasto Tanabe. Razem z autorem przemierzamy opuszczone wioski i zakątki będące od wieków miejscami kultu i medytacji. Wędrujemy ścieżkami wśród tysiącletnich drzew czczonych jako bóstwa.
Eseje zebrane przez Kumiko Fujimurę-Fanselow rzucają światło na wyzwania, ograniczenia i niesprawiedliwości, z którymi borykają się kobiety, społeczność LGBTQ+ oraz mniejszości etniczne.
Zbiór felietonów na temat wszechobecnych "narracji niedbałych" dotyczących Japonii.
Tokio, jedna z największych i najbardziej dynamicznych metropolii na świecie ma wiele twarzy. Od samego początku miasto podzielone było na dwie części: Shitamachi, czyli Dolne Miasto i Yamanote, czyli Miasto na Wzgórzach. Choć dziś zatarły się granice między nimi, mieszkańcy dawnego Dolnego Miasta wciąż zachowują pamięć i tradycje sprzed wieków.
Broszura informacyjna o Japonii, wydana w Polsce w 1904 rok. Był to przekład z języka rosyjskiego. Zachowano oryginalną pisownię.
Cudowna historia powstania nieprzeciętnego pomysłu oraz przebiegu fantastycznej przygody, którą przeżył autor podczas swojej podróży rowerem po Japonii i Korei, połączonej z treningami judo w lokalnych salach treningowych na trasie.
Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły...
Teksty, które zawiera książka ukazywały się w Rzeczpospolitej, na portalu internetowym przez cały 2014 rok. Nurtem przewodnim jest Azja i technologia, stąd skośne oko w tytule, ale poprzez masę tekstów i różnorodność wydarzeń można w pełni ocenić, czym żył świat przez cały rok.
Pamiętnik polskiej Japonki (Polponki) nie udzieli Ci wielu gotowych odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Da jednak materiał do zastanowienia się nad wieloma aspektami dwóch światów: japońskiego i polskiego.