Literatura czasów modernizacji - okresy Meiji i Taisho
Wybór trzech utworów, które doskonale prezentują wszechstronność artystycznych zainteresowań Ogaia Moriego.
Autobiografia córki wysokiej rangi samuraja to opowieść o końcu pewnej epoki i początku nowej. O Japonii na przełomie XIX i XX wieku, zderzeniu kultur japońskiej i amerykańskiej, ale i o rzeczach tak uniwersalnych jak ideały i ich miejsce w życiu człowieka.
"Miecz zagłady" to jedna z najgłośniejszych powieści japońskich pierwszej połowy XX wieku. Od momentu powstania zyskała olbrzymią sławę i zdobyła rzeszę czytelników z dworem cesarskim włącznie.
Otomaru Kunō, genialny twórca bębenków, konstruuje wyjątkowy egzemplarz instrumentu, który ma być prezentem ślubnym dla jego byłej ukochanej. Niestety wkrótce okazuje się, że kto tylko usłyszy jego dźwięk, tego rychło spotka nieszczęście.
Autorzy w zbiorze: Higuchi Ichiyo, Koda Rohan, Kunikida Doppo, Natsume Soseki, Mori Ogai, Arishima Takeo, Kikuchi Kan, Akutagawa Ryunosuke, Yokomitsu Riichi, Shiga Naoya.
Stolarz ukryty w fotelu, studenci planujący zbrodnię doskonałą, znudzeni życiem fanatycy ekscytujących doznań, kaleki weteran wojny japońsko-chińskiej – bohaterów opowiadań Ranpo Edogawy łączy obsesja, która stopniowo przeradza się w obłęd. Edogawa, jak mało który pisarz, potrafił wydobyć z ludzkiej psychiki to, co najmroczniejsze, ale robił to w...
Miniatury to w istocie szkice, swego rodzaju etiudy literackie, będące dla autora wygodnym forum do przekazywania reminiscencji z pobytu w Anglii i Szkocji, ale też i z obserwacji życia codziennego własnej ojczyzny.
Ostatnia powieść wybitnego japońskiego pisarza, Natsume Sosekiego.
Powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich przełomu XIX i XX wieku. Historia mężczyzny, który na własne życzenie boryka się z samotnością i demonami przeszłości.
W Opowiadaniach japońskich prezentujemy czytelnikowi polskiemu kilka najznakomitszych opowiadań jednego i drugiego pisarza. Wyboru opowiadań przekładu z języka japońskiego i opracowania przypisów dokonał wybitny znawca literatury japońskiej, profesor nowożytnej historii Japonii na Uniwersytecie Kyushu Sangyo, Krzysztof Szpilman.