Pakiet siedmiu dowolnych numerów...
Książki poświęcone poezji, teatrowi i literaturze japońskiej
Jest 1689 rok. Matsuo Bashō wyrusza ku północnym rubieżom Archipelagu, na włóczęgę po drogach nieznanych albo zapomnianych już przez nowoczesny intelektualny świat stolicy Edo. Jest to niezwykła wędrówka, znak drogi jego życia, bo podejmuje ją na ostatnim jego etapie.
Autorka przedstawia szereg refleksji o wybranych aspektach i przejawach realizmu w japońskim teatrze, głównie klasycznym (no i kabuki), a także w integralnie powiązanych z nim literaturze i sztuce. Koncentruje się na odmienności wybranych japońskich i zachodnich koncepcji realizmu oraz wynikających z nich sposobów wyrażania prawdy o świecie.
Noguchi Ujō (1882–1945), tytułowy chłopiec z Ibaraki, to jeden z największych japońskich twórców piosenek dla dzieci. Książka przybliża Czytelnikowi sylwetkę tego nieznanego w Polsce poety, ewolucję gatunku literatury dziecięcej w Japonii wraz z jej odmianami, prezentuje i analizuje wybrane utwory Ujō.
Haiku w lirycznym przekładzie i interpretacji Beaty Szymańskiej to autorski wybór wierszy klasycznych japońskich twórców. Są to: Matsuo Basho (1644–1694), Yosa Buson (1716–1784), Kobayashi Issa (1763–1828) oraz nieco późniejszy poeta Masaoka Shiki (1867–1902).
Książka jest poświęcona analizie tetralogii Hojo no umi znanego i cenionego na świecie pisarza japońskiego Yukio Mishimy (1925-1970). Tetralogia stanowi opus magnum, a zarazem testament literacki pisarza, który miłośnikom literatury japońskiej znany jest nie tylko ze swej twórczości literackiej, lecz także dzięki kontrowersyjnej samobójczej śmierci...