Książki poświęcone samurajom i broni białej
Pod względem głębokości myśli "Wykłady tengu" dorównują dziełom Musashiego i Takuana, a pytanie o sens ćwiczenia się w sztuce szermierki jest dziś równie aktualne, jak było ponad dwieście lat temu w Japonii...
"Hagakure" to zbiór krótkich przypowieści i anegdot poruszających niezwykle szeroki zakres spraw: od wydarzeń historycznych, poprzez uwagi na temat właściwego zachowania aż po przypowieści zaczerpnięte z zen lub mówiące o drodze wojownika. Klasyka myśli bushido.
Po raz pierwszy w języku polskim: szczegóły i sposoby przeprowadzania słynnego ceremoniału oraz relacja naocznego świadka harakiri. Klasyczny tekst A.B. Mitforda opisuje ze szczegółami przygotowanie miejsca egzekucji, samą ceremonię, podaje zalecenia dla świadków oraz funkcje kaishaku.
„Wojownicy dawnej Japonii i inne opowiadania” to pierwszy na polskim rynku zbiór legend dotyczących najsłynniejszych japońskich wojowników, ale także i mniej znanych podań sławiących odwagę samurajów, mądrość i elokwencję arystokratów oraz oddanie i cnotę kobiet z obu tych warstw społecznych.
Droga wojownika wymaga hartu ducha i samodyscypliny: honor cenniejszy jest nad życie, a spełnienie obowiązku ważniejsze od wygody i dobrobytu. Takich nauk udzielał autor "Wprowadzenia do bushido" młodym samurajom żyjącym w okresie pokoju z dala od zgiełku pól bitewnych.
„Bushi-do to dosłownie drogi rycerzy - drogi, którymi rycerska szlachta iść winna, zarówno w życiu codziennym, jak i w swoim zawodzie - jednym słowem: kodeks rycerski” tak o bushido pisał w 1900 roku dr Nitobe. Talent autora sprawił, że jego dzieło po dziś dzień stanowi podstawowe źródło wiedzy o japońskim etosie rycerskim.
Soczyście opisana rzeczywistość i realia życia samurajów czynią ze Spowiedzi samuraja pierwszorzędne źródło wiedzy o tamtym czasie i ludziach.